Jak sobie radzić, gdy samotność prowadzi do depresji?
Depresja oraz samotność to problemy, które dotykają coraz większej liczby osób i bardzo często wzajemnie się potęgują. O ile samotność może być świadomym wyborem, to depresja jest chorobą, wymagającą podjęcia odpowiedniego leczenia.
Osoby zmagające się z obniżonym nastrojem, często unikają kontaktów społecznych, co w konsekwencji prowadzi do izolacji i pogłębienia się poczucia osamotnienia. Z kolei długotrwała samotność, wynikająca z braku relacji międzyludzkich, może przyczyniać się do rozwoju depresji. Dawniej, ludzie żyjąc we wspólnotach, w gronie rodziny i przyjaciół, mieli mocne poczucie wzajemnej więzi oraz przynależności.
Obecnie, mieszkając w zamkniętych osiedlach, sąsiedzi nie znają się nawzajem, a brak interakcji społecznych ma niewątpliwie niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Choć depresja i samotność to dwa odrębne zjawiska, to bardzo często potrafią występować jednocześnie.
Warto jednak pamiętać, że depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które może prowadzić do trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji, a nawet z wykonywaniem codziennych czynności. Natomiast samotność to stan emocjonalny. Można się czuć samotnym, nawet w otoczeniu bliskich osób, w związku czy też wśród znajomych. Połączenie obu tych kwestii może tworzyć błędne koło, z którego trudno się wyrwać, bez odpowiedniego wsparcia. Izolacja społeczna może przyczyniać się do rozwoju depresji, a z kolei osoby cierpiące na depresję, często wycofując się z życia towarzyskiego, mogą potęgować swoje poczucie osamotnienia.
Jak sobie radzić z samotnością i depresją – gdzie szukać pomocy?
Osoby zmagające się z depresją i samotnością, nie powinny pozostawać z tymi problemami same. Niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób i spędzanie dużej ilości czasu z rodziną oraz przyjaciółmi. Ponieważ depresja to poważna choroba psychiczna, która może powodować problemy z koncentracją, zaburzać sen i regularne odżywianie, w konsekwencji może również być przyczyną problemów ze zdrowiem fizycznym. Dlatego w czasie terapii psychologicznej, warto zadbać również o zmianę codziennych nawyków.
Wprowadzenie do rutyny dnia różnych ćwiczeń, spacerów czy innych aktywności, w znacznym stopniu może wpłynąć na poprawę samopoczucia, zmniejszając stres. Na psychikę może również działać pozytywnie odpowiednio zbilansowana dieta, zawierająca dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
Warto mieć na uwadze, że podstawą dobrego samopoczucia jest odpowiednia ilość snu, najlepiej około 7-8 godzin na dobę, co znacznie może poprawiać stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli zmiana trybu życia jednak nie pomaga, to należy poszukać profesjonalnej pomocy. Odpowiedni terapeuta pomoże zrozumieć własne emocje, opracuje zdrowe i skuteczne mechanizmy radzenia sobie ze słabościami, a jeśli będzie to konieczne, wdroży terapię lekami.
Jednym z miejsc, gdzie można uzyskać stosowną pomoc tego rodzaju, jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Górze Kalwarii. Osoby z depresją mogą liczyć w tej placówce na profesjonalne wsparcie grona doświadczonych specjalistów. Poszukując informacji na temat tego miejsca w internecie, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując Forbet kod promocyjny.
Depresja i samotność mogą być wywołane takimi samymi czynnikami, dlatego też często występują razem. Warto obserwować swoje odczucia, by w odpowiednim momencie skorzystać z pomocy w postaci profesjonalnej terapii.