Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wniosek o nadanie numeru PESEL

Utworzono dnia 16.03.2022
Czcionka:

PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, identyfikujący osobę fizyczną. Od najbliższej środy (16 marca) będą go mogli otrzymać obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski najwcześniej 24 lutego, szukając schronienia przed wojną. Posiadanie numeru PESEL uprawnia między innymi do uzyskania pomocy socjalnej oraz wszelkich innych świadczeń, np. 500 plus. Nie jest on jednak potrzebny do skorzystania z opieki medycznej czy zapisania dziecka do szkoły lub przedszkola.

Wniosek o nadanie numeru PESEL trzeba złożyć osobiście. Można to zrobić w Urzędach gmin w których Państwo mieszkacie. Za dziecko wniosek składa rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę. Niezbędny będzie dokument, który pozwoli ustalić tożsamość wnioskodawcy. Może to być paszport, dowód osobisty, Karta Polaka lub prawo jazdy. W przypadku dzieci (do 18. roku życia) dopuszcza się także akt urodzenia. Do wniosku należy też załączyć kolorową fotografię
o wymiarach 35 × 45 mm (zdjęcie, jak do dowodu osobistego). Od osób, które skończyły 12. rok życia, będą też pobierane odciski palców.
Dzieci do 12 r.ż. nie muszą być osobiście przy składaniu wniosku.

>>WNIOSEK O WYDANIE NUMERU PESEL<<

>>ulotka informacyjna<<

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 310

W poprzednim tygodniu: 547

W tym miesiącu: 529

W poprzednim miesiącu: 2271

Wszystkich: 110737